Због непоштовања мера заштите од корона вируса, у Геронтолошком центру у Нишу од тог вируса је оболело 140 корисника и четворо запослених, а директор је осумњичен за тешко кривично дело против здравља. Вођени тим забрињавајућим сценариом, покушали смо да сазнамо колико су безбедне остале установе и домови за старе широм Србије.
…
Осврћући се на нишки сценарио, председник Удружења приватних установа социјалне заштите Радослав Миловановић, рекао је за Спутњик да приватни домови вец́ чине све што могу да заштите кориснике и запослене, и да, евентуално, могу да буду још опрезнији.
„Ја не могу да судим о томе, али, колико медији кажу, тамо је било много пропуста. Дозвољено је много тога што је по налогу Министарства забрањено, као што је улазак и излазак оних који нису тамо запослени. Те мере су у приватним установама одавно спроведене у дело. Врло често се чујем са неким домовима, а имамо и Viber групе у којима размењујемо сва искуства и информације“, рекао је Миловановић.
Он додаје да инструкције Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања стижу из часа у час, и да их приватни домови спроводе.
Милановић каже да рад приватних домова контролише управо то Министарсво, али напомиње да је у свим домовима тренутно забрањен улазак и излазак свима, осим запосленима и лицима са посебном дозволом.
„Свако ко жели да уђе у државни или приватни дом за старе, мора да тражи сагласност Министарства. Једини који могу да уђу без те сагласности су Хитна помоћ, лекар судске медицине и, евентуално, погребник, а и за њих постоји протокол. Сви морају да уђу са скафандерима, каљачама, капама, дуплим маскама, дуплим рукавицама, визирима“, објашњава Миловановић.
Комплетан текст погледајте на rs-lat.sputniknews.com